Sezónní hospůdky
Stálé restaurační podniky
Pivo
Víno
Lihoviny
Nealkoholické nápoje
Boza
Ajrjan
Sezónní hospůdky
Podnikání v pohostinství je běžným způsobem, jak si v Bulharsku přivydělat. Na většině míst proto najdeme množství malých podniků, které jsou často zřízeny jen pro období turistické sezóny a nemají tedy ani valné zázemí.
Ve většině z nich zní reprodukovaná hudba, obvykle místní pop-folk (tzv. čalga) nebo největší současné světové hity a evergreeny.
Stálé restaurační podniky
Tradiční lidové restaurace s místní kuchyní se nazývají mechana. Známé jsou také restaurace na řecký způsob, tzv. taverny. V některých hraje živá hudba.
Ve městech fungují sítě bufetů s bulharskou kuchyní. Například ve městě Varna je síť, která se jmenuje Gjurla. Zde si můžete vybrat některý z čerstvých pokrmů. Jídlo je v Gjurle velmi chutné a vždy čerstvě uvařené, ceny jsou mírné. Kromě teplého i studeného jídla, pečiva a zákusků si zde můžete dát točené i lahvové pivo a nealkoholické nápoje. Bufety Gjurla jsou obvykle rozlehlé a mívají dostatek stolů. Prodejní doba je pouze přes den. Firma obhospodařuje vlastní farmy a produkuje vlastní masné výrobky.
Bulharská kuchyně nabízí mnoho národních pokrmů s množstvím zeleniny a salátů, grilovaná a vařená masa, pečené a pražené ryby, kuřata, sýry a jogurt. Jídla jsou většinou lehká, neboť jsou připravována na slunečnicovém oleji, ale olivový olej se používá v menší míře také. Bulharská kuchyně je považována za jednu z nejzdravějších v Evropě.
Pivo
Nápojem, který Bulhaři pijí nejčastěji, je samozřejmě pivo (bulharsky bira), lahvové i točené. Pijí ho hlavně v letním období, ale i v zimě má při jídle své místo. Bulharské pivo není chuťově špatné, je však lehčí, než české. Nejlepší ležák je Zagorka (od roku 2021 se zase zlepšila), lahvová stojí v obchodě kolem 1,70 BGN (21 CZK), točená 3–7 BGN (36–85 CZK). Dobré výčepní pivo je Kamenitza, stojí přibližně jako Zagorka. Dále se pije výborné Šumensko pivo (v názvu je skutečně slovo pivo, ne bira), Astika, Burgasko, Ledenika, Ariana, Boljarka a další. V licenci se vyrábí i další značky, např. Staropramen, Tuborg, Heineken ad. Bulharský Staropramen je chutnější než smíchovský a v současné době je asi ze všech bulharských piv nejpitelnější. Většina značek bulharských piv má střídavou kvalitu, některý rok je horší, pak se zase zlepší.
Spousta piv se také dováží, např. Guiness (lahvová třetinka stojí zhruba 4,30 BGN = 54 CZK) nebo Zlatopramen (půllitrovou láhev koupíte asi za 2 BGN = 25 CZK).
Víno
Velkou tradici má v Bulharsku vinařství (už od dob Tráků). Červená vína označují znalci dokonce za jedny z nejlepších v Evropě. Nabídka vín je opravdu pestrá. Vynikající jsou odrůdy Merlot a Cabernet Sauvignon. Je přitom těžké doporučit nějaký specifický region, protože kromě malé oblasti kolem Sofie je celá země oficiálně uznána za vhodnou pro pěstování vína. Známá červená vína jsou např. značky Gamza, Mavrud, Melnik a Kadarka (ta zbavuje organizmus toxických a radioaktivních látek). Populární bílá vína jsou třeba Misket Karlovo, Dimjat, Tamjanka a Chemus.
Lihoviny
Mezi tradiční lihoviny patří rakija (pálenka z hroznů nebo švestek či meruněk, ale i z jakéhokoliv jiného ovoce, třeba z fíků). Domácí rakija obsahuje kolem 55 % alkoholu, kupovaná kolem 45 %.
Mastika se podomácku nevyrábí, ale v obchodě ji seženete i přímo z mrazáku. Je to anýzovka, chutná podobně jako řecké ouzo. Obsahuje 47 % lihu.
Bulhaři si kupují i mentu (mentolový likér – zelená). Většinou ji nepijí samostatně, ale přimíchávají ji do jiných lihovin, například do rakije.
Jinak se dají v Bulharsku sehnat jakékoliv světové nápoje. Skotské whisky, bourbony, rumy, brandy, různé likéry a další.
Nealkoholické nápoje
Všude je k dostání Cola, Sprite, Fanta a Schweppes. Nejchutnější z nealkoholických nápojů je naturalen sok (přírodní šťáva, džus). Z nich je pak nejlepší sok praskova (broskvový džus), ten piju i já. Litrovka v obchodě stojí kolem 4 BGN (51 CZK), v restauraci je pochopitelně dražší. Prodávají se i soky meruňkové (kajsija), rybízové (frensko grozde), banánové (banan), hruškové (kruša), višňové (višňa) a další.
Boza
Velmi zdravým nápojem je hustá kvašená boza. Vyrábí se (z pšeničné mouky) každý den čerstvá a ve stáncích se prodává pouze dopoledne (v obchoďácích celý den, ta ale nemusí být dobrá). Ne každému chutná, ale stojí za to ji okusit. Pokud si na ni zvyknete, tak je to nejlepší nápoj ke snídani.
Ajrjan
Dalším snídaňovým nápojem je ajrjan (turecky ayran), což je ve slané vodě rozmíchaný jogurt (kiselo mljako). Průmyslově vyráběný se prodává v malých lahvičkách už namíchaný, ale já ho mám raději dělaný podomácku s trochou ledu.
Související:
Bulharsko všeobecně
Češi a Bulhaři
Kultura
Památky UNESCO
Jídelníček
Bulharština
Fotogalerie