Letní černomořské destinace

Od severu k jihu:

Letní černomořské destinace

 1. Durankulak
 2. Krapec
 3. Šabla
 4. Rusalka
 5. Kavarna
 6. Bjala laguna
 7. Tuzlata
 8. Balčik
 9. Albena
 10. Kranevo
 11. Zlaté písky
 12. Svatý Konstantin
 13. Varna
 14. Škorpilovci
 15. Bjala
 16. Obzor
 17. Elenite
 18. Svatý vlas
 19. Sluneční pobřeží
 20. Nesebăr
 21. Pomorie
 22. Burgas
 23. Černomorec
 24. Sozopol
 25. Djuni
 26. Primorsko
 27. Kiten
 28. Lozenec
 29. Carevo
 30. Varvara
 31. Achtopol
 32. Sinemorec
 33. Silistar
 34. Rezovo

Durankulak Durankulak


Durankulak je nejsevernější bulharská vesnice s pláží. Nalézá se asi 5 km na jih od rumunských hranic. Pláž je na severní straně vesnice Durankulak. Přímo na pláži jsou v provozu dvě restaurace, kde se můžete občerstvit.

Autem se dá zajet až na pláž, parkoviště tu ale není. Nicméně tu stávají i karavany.

Na trávení dovolené to zde není, protože je tu malá možnost se pobavit jinak než koupáním v moři. Durankulak se hodí spíše pro ty, kdo se chtějí vykoupat v bulharském moři hned za (rumunskými) hranicemi. Ale ubytovat se zde dá.

Na jih od Durankulaku je docela velké Durankulacké jezero.

Krapec  Krapec


Ve vesnici Krapec tráví dovolenou lidé, kteří mají rádi koupání v bazénu. Ale pláž je zde také. Jezdí sem hlavně Rumuni.

Břeh tu hned od moře strmě stoupá asi do výšky třiceti metrů. Výhled na moře je hezký.

Celkově působí Krapec poněkud ospale. Ale pro ty, kteří mají rádi poklidnou atmosféru, to tu může být příjemné. Žádný ruch sem opravdu nezasahuje.

Šabla  Šabla


Mezi vesnicemi Ezerec a Šabla je Šablenské jezero. Kousek od Šably je ještě jezero Tuzla. Voda z obou jezer vtéká do moře, které je proto u břehu světle zabarvené.
Pláží je kolem Šably několik. K moři se dostanete ze Šably směrem na Šablenska tuzla. Všechny pláže si jsou podobné, pouze na jedné jsou navíc zbytky (bývalých komunistických) vojenských staveb. Přístup do moře je velmi pozvolný. V těsné blízkosti většiny pláží je minimálně jedna restaurace s velmi mírnými cenami, například pivo Zagorka za 1,80–2,50 Lv (23–33 Kč).

Několik kilometrů na jih od Šably je městečko Tjulenovo (Ťulenovo). Je zde skalnatý útes a pořádají se tu potápěčské kurzy.

Rusalka  Rusalka


Už za komunistické éry si Francouzi pronajali část zdejšího území a vybudovali zde rekreační oblast pro sportovce. Čtyřicetiletý pronájem už ale skončil, tak sem dnes má přístup kdokoliv.
Parkovné stojí 6 leva (78 korun). Do bývalé francouzské části, kde je malá pláž, se platí vstup 6 leva za dospělou osobu (78 korun). Děti do 12 let mají vstup zdarma. Na pláž se jde asi 300 metrů parkem, kde jsou antické vykopávky. Také jsou zde tři bazénky s minerální vodou a několik sportovních hřišť.

Severní pláž (na fotografii) je také maličká, ale neplatí se sem žádné vstupné. Asi 200 metrů od břehu je skalisko (na fotce vpravo), ke kterému se dá doplavat.
Údajně jsou z moře vidět skalní jeskyně, ale potvrdit to nemohu, protože jsem vyhlídkovou lodičku nesehnal a ze skaliska jsem je bez dioptrických brýlí nerozpoznal.

V Rusalce je také spousta horkých minerálních pramenů, neobyčejná flóra, spousta vzácných ptáků a archeologických památek připomínajících dávnou minulost.

Kavarna  Kavarna


Moderní město u pobřeží Černého moře s pěkným parkem, rozsáhlou pěší zónou a s pěknou pláží Čirakman (je asi 2,5 km od centra města). Přímo nad pláží jsou vybudovány nové hotely.

Kolem pobřeží se táhne několikakilometrový pás přírodní rezervace Kaliakra známé především stejnojmenným mysem (nos Kaliakra, na fotografii) obklopeným ze tří stran mořem a útesy. K místu se váže legenda o dívkách, které se vyhnuly tureckému otroctví tím, že si svázaly vlasy a společně skočily z jednoho z útesů.

Osm kilometrů od mysu je chráněná oblast Tauk Liman (Ptačí zátoka), obklopující turistický komplex Rusalka. Na Tauk Liman navazuje nádherná turisticky neznámá rezervace Jajlata u vsi Kamen Brjag, která skýtá jedinečný přírodní zážitek. V této oblasti padají do moře vysoké skalnaté útesy. Lze zde zahlédnout tuleně.

Bjala laguna  Bjala laguna


Asi deset kilometrů od Balčiku směrem na Kaliakru (na sever) je malá destinace Bjala laguna (česky Bílá laguna). Je zde menší pláž s molem, do které vytéká minerální voda. Díky ní je moře v zátoce téměř bílé. Zajímavé je, že pláž je tvrdá (má ztuhlý písek). Jsou zde pouze hotely a restaurace (jedna větší se zahrádkou je přímo u pláže).

Pláž (na snímku) je vhodná hlavně pro děti, protože vstup do moře je pozvolný. Také se mohou ráchat u výtoku minerální vody. Asi 300 metrů jižně je druhá pláž, na kterou mají přístup pouze hoteloví hosti.

Parkovat se dá přímo u první (severní) pláže na (provizorních) parkovištích a v přilehlých uličkách i kousek od druhé (jižní) pláže.

Tuzlata  Tuzlata


Čtyři kilometry východně od Balčiku (kolem moře) jsou bahenní lázně Tuzlata. Je zde jezero s radioaktivním bahnem, kterým se léčí zejména ischias a revmatismus.

V městečku je několik hotelů, které mají ve svém portfoliu hlavně balneologický program.

Celkově je to místo až příliš poklidné, hodí se spíše pro usedlé manželské dvojice nebo pro starší jednotlivce, kteří si chtějí odpočinout od městského prázdninového ruchu.

Balčik  Balčik


Balčik je jedno z nejstarších měst na černomořském pobřeží (asi 2 600 let, dříve známé jako Dionýsos či Dionysopolis), vzdálené 31 km severně od Varny a 7 km jihozápadně od Albeny.

Už římský básník Ovidius obdivoval jeho krásu a nazval ho Bílým městem. Tato charakteristika platí i dnes, jednak díky mnoha domům, postaveným z bílého kamene, a také díky unikátním světlým pískovcovým skalám, mezi kterými se město rozkládá. Přes blízkost obrovského letoviska Albena si Balčik zachoval atmosféru černomořského přístavního městečka. Naleznete zde několik pláží i spoustu minerálních pramenů.

V Balčiku se nachází také nejrozsáhlejší a druhově nejbohatší botanická zahrada na Balkáně. Můžete zde vidět rostliny ze Středozemí, Tichého oceánu, Černého moře, Jižní Asie a Ameriky. Dále zde naleznete více než 250 druhů kaktusů. V roce 2009 byla botanická zahrada v horní části ještě rozšířena. Vstupné je 10 leva (131 korun) pro dospělou osobu.

Z doby, kdy letovisko sloužilo rumunské aristokracii, pochází orientální letohrádek královny Marie s minaretem ve skutečně nádherném romantickém parku botanické zahrady. Stavby v areálu v sobě snoubí různé architektonické slohy (byzantský, arabský, starobulharský). Právě zde se točily česko-bulharské filmy Labakan a Legenda o lásce. Rumunsku náležel Balčik v letech 1913–1940.

V městečku je etnografické a historické muzeum. Rybářské přístavní městečko Balčik si zachovalo poklidnou atmosféru a nabízí proto tichou, klidnou dovolenou. Pouze ulice v těsné blízkosti vstupu do botanické zahrady jsou poplatné turistům. Jsou zde pouze restaurace a stánky se suvenýry.

Albena  Albena


Letovisko Albena je moderní rekreační středisko necelých 30 km severně od Varny. Hotelové komplexy se nacházejí v chráněné přírodní rezervaci. Jsou charakteristické zvláštní terasovitou architekturou, svažující se k moři.

Hlavním trumfem Albeny je slavná písečná pláž (dlouhá sedm kilometrů), podle znalců jedna z nejkrásnějších v Evropě (je zde jemný bílý písek). Na pláži je k dispozici dětský bazén, tobogán, půjčovna slunečníků, loděk, vodních kol, vodních lyží i horských kol. Provozuje se zde jachting, windsurfing a mnoho dalších vodních sportů. Také se tu hraje tenis. Klidnější část pláže je na severu.

Albena je známá i svým balneoprogramem, specializujícím se na nemoci pohybového ústrojí a kožní nemoci.

Stejně jako v celém okolí, i podnebí v Albeně zadává veškeré důvody ke strávení letní dovolené, cenově pokud luxusnější. Výběr všemožných služeb je zde opravdu široký. Teplota vzduchu v sezóně dosahuje až 28 °C, průměrná teplota moře se pohybuje okolo 24 až 25 °C.

Kranevo  Kranevo


Kranevo je turistická zóna asi 6 km jižně od Albeny. Jeho pěkná pláž je pokračováním albenské. Druhá pláž se rozprostírá na jih od první (je k ní kolmá) a není tak hezká. Mezi Kranevem a Albenou leží rezervace listnatého lesa Batova. Kranevo nabízí klidnou i divokou, cenově docela příznivou, dovolenou.

Ubytovat se lze jak v hotelích, tak v penzionech či v soukromí. Velmi dobrá cestovka je BlagoTour. Zastoupení má přímo v centru Kraneva. Majitelem je můj bulharský kamarád Blago Belčev, který mluví asi patnácti jazyky, včetně češtiny. Kromě zprostředkování ubytování a stravování ve vlastním nebo smluvně zajištěném penzionu či hotelu, tato cestovní kancelář také pořádá zájezdy po Bulharsku i do tureckého Istanbulu a zprostředkovává zapůjčení osobních automobilů.

Nejlepší spojení na Blaga je mobilem na číslo +359 887 304 854. Můžete se odkázat na mě (stačí říct Zdeněk z Prahy), bude vědět, o koho jde. Navštěvuji ho každoročně, je s ním skvělá zábava.

V Kranevu jsou výborné restaurace, včetně nočních klubů. Pro mladé se zde najde dostatek zábavy ve dne i v noci.

Velkou novinkou posledních let, na který je Blago hrdý, je zde zimní stadion, kde hrál i tým CSKA Moskva. Proti stadionu je plavecký bazén s olympijskými parametry.

Zlaté písky  Zlaté písky


Pravděpodobně nejznámější bulharské přímořské letovisko se nachází 22 kilometrů na sever od Varny. Jak již samotné jméno (bulharsky Zlatni pjasaci) prozrazuje, pláže jsou zde z jemného zlatavého písku o celkové délce asi 3,5 km. Slunce si tady můžete vychutnat od června až do září.

Na pláži jsou k dispozici solária, masáže, dětský bazén, skluzavky, půjčovny slunečníků, vodních kol, vodních lyží apod. Pro sportovní vyžití jsou i zde tenisové kurty, minigolf a hřiště. Místní lidé jsou právem hrdí na komplex veřejně přístupných bazénů se sladkou vodou, postavených přímo u pláže. Podél pláže vede promenádní cesta, po které jezdí elektrický minivláček.

Velkou předností Zlatých písků je jejich citlivé zasazení do dobře udržované parkové úpravy. Hotely na Zlatých pískách, vybavené vesměs bazény, prošly rozsáhlou rekonstrukcí a splňují přísné mezinárodní normy, většina je zařazena do kategorie čtyřhvězdičkových a pětihvězdičkových. Součástí komplexu je i malá pravoslavná kaple.

Večer se o zábavu starají folkloristické, varietní a noční podniky. Na zdejších slavných diskotékách se setkává mládež z celé Evropy, především z Německa, Anglie a Skandinávie. Dobře totiž vědí, že protančená noc je vyjde na zlomek toho, co by zaplatili jinde, Prahu nevyjímaje. Díky architektonickému uspořádání ale noční život nenarušuje klid těch, kteří chtějí spát. I to je velkou předností Zlatých písků.

Po Zlatých pískách se můžete promenovat dlouho. Samozřejmě je zde veliká spousta různých restaurací a­ kaváren, stánků a pouličních malířů. Zajímavá je i socha těhotné víly.

Pěší procházkou (4 kilometry do kopce), nebo lépe autem (taxíkem), lze navštívit klášter Aladža (bulharsky Aladža manastir) ze 4. století s katakombami vytesanými ve skalách. Odtud je hezký výhled na mys Kaliakra. Pod skalou je ještě park a také malé muzeum.

Léto na Zlatých pískách je dlouhé, sezóna začíná už koncem května a trvá až do konce září. Průměrná teplota ve vrcholné sezóně se šplhá nad 27 °C, teplota vody se v červenci a srpnu pohybuje v průměru okolo 24 až 25 °C.

Směrem na jih, tedy mezi Zlatými písky a Svatým Konstantinem je několik dalších pláží, namátkou Pisatel, Nirvana a další.

Ceny jsou zde v průměru vyšší než v jiných severních bulharských letoviscích, dokonce je zde dráž než na Albeně. Pivo a Coca Cola stojí na pláži nejméně 4 leva (52 Kč), káva 1,5 leva (20 Kč), slunečník 10 leva (131 Kč).

Svatý Konstantin  Svatý Konstantin


Letovisko se jmenuje celým jménem Svatý Konstantin a Helena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena). Je to bulharská přímořská destinace s nejdelší tradicí. V tomto původně přírodním parku vzniklo jedno z prvních rekreačních středisek (lázně Družba), kde měl své první hotely Čedok. První stavby tohoto letoviska vznikaly od roku 1908. Prvními rekreanty byli Češi, po nich Poláci a Němci.

V devadesátých letech 20. století prošlo středisko obnovou. Dnes zde naleznete velké množství hotelů, spoustu barů, cukráren, restaurací, fitness centra, masáže atd. Známá, i když trochu dražší (na bulharské poměry), je restaurace ve tvaru lodi s názvem Sirius. Vedle je postaven stejnojmenný supermoderní hotel s bazénem a animačními programy.

Písčité pláže jsou zde odděleny skalistými zátokami. Nejznámější atrakcí střediska je zde přírodní sirný pramen, jehož až 46 °C teplá voda vtéká přímo do přírodního bazénku (zasahuje do moře) pod širým nebem. Dříve se sem rekreanti chodili koupat nejen ve dne, ale i v noci. Dnes už to není takové. Bazének je po úpravě malý a mělký. Většinu minerální vody totiž odebírají placené nebo hotelové bazény, kterých je zde několik. Pláž je nejhezčí brzo ráno, kdy je vidět krásný východ slunce.

Uvnitř letoviska je několik placených parkovišť, kde je obvyklá cena 5 leva (65 korun) na den (v létě 2020 se parkovné neplatilo). Stát je možné i na silnicích, ale tam nebývá volné místo. Při výjezdu z areálu může probíhat kontrola dokladů. Je to ochrana proti krádežím aut i proti pašování lidí.

V letovisku můžete také pod vedením lékařů využít balneologický program, který je zaměřen na léčbu pohybového ústrojí a kožních nemocí. Je zde výběr z řady procedur, jako vodoléčba, elektroléčba, masáže, akupunktura, bahenní koupele atd.

Svatý Konstantin je ideální letovisko pro klidnou dovolenou. To ovšem neznamená, že zde není možnost se pobavit. Také hotely mají své zábavné programy, včetně animačních. Lze se zde ubytovat levně i draze.

Varna  Varna


Město Varna (přes 300 000 obyvatel) je největším městem na bulharském černomořském pobřeží a podle počtu obyvatel a svého významu třetím největším městem republiky (po Sofii a Plovdivu). Bulhaři říkají, že během léta má (včetně turistů) až 1,5 miliónu obyvatel.

Leží ve Varenském zálivu. Je to důležité centrum cestovního ruchu a kultury, průmyslové středisko, loděnice, přístav, letiště (je na výpadovce na Sofii) a zároveň jedno z nejstarších míst na černomořském pobřeží. Město bylo založeno r. 570 jako Odessos, od r. 681, kdy zde chán (pohanský vladař) Asparuch podepsal s Byzancí smlouvu uznávající existenci první bulharské říše, dostalo název Varna (podle řeky Vran). Roku 1393 byla, jako významný přístav, dobyta Turky. Přístavní zázemí ztratila Varna po 2. balkánské válce se ztrátou jižní Dobrudže.

V současnosti je Varna největším bulharským přístavem, protože byl prokopán kanál mezi mořem a jezerem u města Devňa. Nachází se v přibližně stejné zeměpisné šířce jako některé známé lázně Francie a Itálie, například Biaritz, Nizza, Monaco, Livorno a další. Zeměpisná délka Varny je 27°55‘ východně.

Podnebí ve Varně je mírně kontinentální, pod silným vlivem Černého moře. Zima je mírná až studená a vlhká (občas i sněží), léto teplé až horké a suché (prší výjimečně a krátce). Jaro je poměrně chladné a větrné, zatímco podzim je dlouhý a příjemně teplý.
Příznivé klimatické podmínky, krásná přímořská krajina, minerální prameny a léčivé bahno přispěly k rozvoji Varny jako prvotřídních mořských a balneologických lázní s celoročním provozem. Léčí se zde řada onemocnění včetně arteriosklerózy, vysokého krevního tlaku, astmatu, neurózy a dalších.

Výchozím bodem k procházce po historických památkách města je náměstí Nezavisimost s budovou opery. Odtud pak můžete pokračovat k románské hradební zdi nebo k Mořskému parku, či na druhou stranu ke katedrále Nanebevzetí Panny Marie, vybudované stavitelem-samoukem Kanevem. Alejemi kaštanů, které lemují široké ulice rezidenčních čtvrtí, se dostanete přímo do přístavu.
Korzem můžete dojít až k moři, kde je Centrální pláž. Od náměstí je to pěšky necelý kilometr. Nad pláží je rozlehlý Mořský park (bulharsky Morska gradina), který byl vybudován po vzoru vídeňských barokních zahrad. Autorem parku je český zahradník Anton Jan Novák. V tomto parku najdete kromě nádherných květinových záhonů a stromů i Národní muzeum historie či delfinárium (vstupné – dospělí 20 Lv = 261 Kč, děti 14 Lv = 183 Kč). Za povšimnutí stojí i Vojenské námořní muzeum, Akvárium a ZOO koutek. Celý park je těsně nad mořskou hladinou, je zde tedy krásná vyhlídka na moře.
V letech 2017 a 2018 byl součástí Mořského parku i Dinopark s pěknými realistickými rekonstrukcemi dinosaurů a pterosaurů, ale teď je již zrušen.

Hlavní pláže jsou ve Varně dvě. Centrální pláž je pod Mořským parkem. Začíná u přístavního mola a pokračuje směrem na sever, kde na ní navazují další menší pláže. Asparuchovská pláž je, jak název napovídá, ve čtvrti Asparuchovo. Přístup k ní je pěšky krásným lesoparkem nebo se dá dojet až na pláž autem. Na Asparuchovké pláži je rockový klub a několik sezónních restaurací.

Pět kilometrů severozápadně od centra Varny je čtvrť Vinica (někteří obyvatelé jsou potomci turkmenského kmene Oguzů, tzv. Gagauzi), kde se dá za 10–25 leva (131–326 Kč) na den a osobu sehnat ubytování v některém z rodinných domků. Vinica je tři kilometry nad výše popsanou destinací Sveti Konstantin. Dá se tam dojet autobusem nebo levným taxíkem.

Osmnáct kilometrů západně od Varny se rozkládají Pobiti kamăni (v turistických letácích tomu říkají „kamenný les“, vstupné 3 Lv – 39 Kč pro dospělého). Je to dno eocenního (eocén je epocha éry kenozoika, 55,8–33,9 mil. let před současností) moře, ze kterého se tyčí do výše několika metrů přírodní vápencové útvary (duté válce). Dostanete se k nim starou sofijskou cestou nebo dálnicí, kde je značená odbočka.

Škorpilovci  Škorpilovci


Městečko je pojmenováno podle českých bratrů Škorpilů, zakladatelů bulharské archeologie. Zdejší pláž je méně známá, ale hezká a dostatečně velká. Také není příliš přecpaná. U pláže je placené parkoviště, několik dětských atrakcí a restaurace.

Letovisko je zaměřeno primárně na rekreaci. Jsou zde tudíž hlavně hotely, penziony a byty k pronajmutí. Kromě ubytovacích zařízení tu jsou ještě restaurace a kavárny.
Každoročně sem jezdí české děti s kožními nemocemi, které si zde léčí.

Městečko Škorpilovci se nachází několik kilometrů na východ od hlavní silnice, která vede z Varny do Burgasu. Jedná se o klidnější destinaci, proto se hodí spíše pro rodiny s dětmi nebo pro starší páry.

Bjala  Bjala


Menší letovisko asi 6 km severně od Obzoru. V jeho blízkosti byly nalezeny fosilie mezozoických (druhohorních) živočichů (včetně dinosaurů). Toto archeologické naleziště je v současnosti zakonzervováno, protože Bulharsko zatím nemá dostatek financí na další odborný odkryv.

Jsou zde dvě pláže. K severní (na snímku) je horší přístup (polní asi 2 km dlouhá cesta, autem se dá zajet až téměř k moři), ale je pohádkově krásná. Donedávna byla zcela divoká, a proto romantická. S bratrem a našimi rodinami jsme zde dříve každoročně trávili dva dny, spali jsme pod širákem přímo na pláži (ženy a menší děti ve stanu). Na pláži vytéká z pískovcové skály několik pramenů studené pitné vody. Směrem k jihu je po pláži krásná procházka.

Dnes je pláž sice stále divoká, ale zdaleka ne prázdná. Spousta, hlavně mladých, lidí zde tráví třeba celý týden. Usínat za šumění vln a probouzet se před východem slunce je prostě v dnešní přetechnizované době úžasné.

Chcete-li tábořit na této pláži, musíte si s sebou vzít základní vybavení na přespání a také jídlo a pití. Nebo se můžete stravovat v městečku Bjala, kde je několik restaurací se zahrádkami. Ubytovat se zde můžete samozřejmě také.

Jižní pláž je komerční, ale není tak hezká.

Obzor  Obzor


Obzor je menší městečko ve střední části bulharského Černomoří. Nachází se 60 km jižně od Varny a 60 km severně od Burgasu.

Rozkládá se v bezprostřední blízkosti hor a lesů a má krásné, celkem 6 km dlouhé pláže. Je to příjemné a klidnější místo, s částečně horským podnebím, cenově přijatelné. Poblíž letoviska jsou rozvaliny římského Jupiterova chrámu, na kopcích zbytky římských hradeb a zříceniny hradu Kozjak z poloviny 14. století. Původně řecká kolonie, nazývaná Heliopolis (Sluneční město), je turistickým letoviskem již od roku 1925.

Podél pobřeží se nachází velké množství restaurací a taveren. Pláž nabízí, stejně jako v ostatních letoviscích, vše, na co si člověk vzpomene, včetně například vodních skútrů nebo motorek pro děti.

Elenite  Elenite


Prázdninová vesnička Elenite se nachází jižně od mysu Emine (bulharsky nos Emine), kde pohoří Stará Planina (dřívější název Balkán) spadá do moře. Tak je letovisko chráněno před severními větry a má částečně i horské podnebí.

Nabízí stylové vily s vyhlídkou na širé písečné pobřeží. K dispozici jsou restaurace, bary, diskotéky, tenisové kurty, nákupní střediska i pronájem jízdních kol k výletům do okolí, jacht klub a škola vodních sportů, hřiště pro fotbal a volejbal, mini golf, tenisové kurty, kryté bazény, tobogany, sauny atd. Jestliže však vyžadujete víc než jen dovolenou na pláži, budete si tu připadat trochu izolovaní.

Převažují zde finské domky, kterých se zde nachází více než 200, většina těchto bílých staveb s červenou střechou nabízí výhled na moře.

Svatý vlas  Svatý vlas


Letovisko Svatý vlas (bulharsky Sveti vlas) leží mezi Elenite (na severu) a Slunečním pobřežím (na jihu). Na obě destinace v podstatě přímo navazuje. Pláže mají vstup do moře pozvolný.

Klimatické podmínky jsou zde vhodné zejména pro ozdravné pobyty pro všechny, kdo trpí dýchacími obtížemi.

Ze Slunečního pobřeží sem pravidelně jezdí silniční vláček. Do historického města Nesebăr lze zajet taxíkem nebo minibusem.

Sluneční pobřeží  Sluneční pobřeží


Středisko Sluneční pobřeží (bulharsky Slănčev brjag, užívá se i anglický název Sunny Beach) je jedním z největších hotelových a rekreačních komplexů u Černého moře.

Nachází se asi 30 km severně od Burgasu. Obzvláště čisté písečné pláže se rozkládají v délce více než 8 km a jsou zpestřeny dunami. To v kombinaci s dobrými klimatickými podmínkami a blízkostí historického Nesebăru činí ze Slunečního pobřeží jedno z nejvyhledávanějších míst bulharského Černomoří.

Letovisko je nejvíce vhodné pro mladé, noční život je zde stejně živý jako na Zlatých pískách. Sjíždí se sem mládež z celé Evropy. Sluneční pobřeží se však hodí i pro trávení rodinné dovolené. I velmi malé děti se mohou zde koupat, protože mořské dno klesá velmi pozvolna. Některé části pláže jsou ovšem v létě přelidněné.

Ubytovat se můžete v mnoha hotelech, četných vilách i v soukromých penzionech. Na své si přijdou i gurmáni, na něž tu čeká velké množství restaurací. V 90. letech prodělala většina hotelů zásadní modernizaci a v ničem si nezadají s hotely ve vyhlášených turistických letoviscích ve Středomoří. Ke koloritu místa patří projížďky na koních a drožkách. Součástí areálu je Action Aquapark s velmi rychlým toboganem.

Přímo na Slunečním pobřeží nejsou k vidění žádné památky, neboť se jedná o komplex, který vyrostl na zelené louce. Lze ale navštívit o necelých pět kilometrů jižněji historické město Nesebăr. Do Nesebăru se ze Slunečního pobřeží dostanete nejen minibusem či taxíkem, ale i menší lodí.

Průměrná teplota vzduchu v hlavní sezóně dosahuje 28 °C, průměrná teplota vody je přes 24 °C.

Nesebăr  Nesebăr


Nesebăr je starobylé město ležící 28 km severně od Burgasu. Městečko, které založili v 9. století př. n. l. Trákové, si do dnešní doby udrželo duch starodávné exotiky. Zásluhu na neopakovatelné atmosféře Nesebăru má nejen unikátní lidová architektura, která se zachovala v poměrně dobrém stavu, ale i obyvatelstvo, jehož značnou část tvoří ještě potomci řeckých osadníků. Město je pod záštitou organizace UNESCO (podrobněji o kulturní historii Nesebăru píšu zde).

Nesebăr je vyhledávaným místem umělců, především pouličních malířů a hudebníků. Celé hodiny můžete brouzdat klikatými uličkami, kolem kamenných domů a zahrádek osázených fíkovníky a révovým vínem, a prohlížet si v galeriích obrazy, keramiku a další umělecké předměty, které na rozdíl od většiny přímořských středisek nejsou podřízeny pouze lacinému vkusu. Turistů je zde ale opravdu mnoho, občas se nelze na ulici ani hnout. Přímo v centru Nesebăru je také etnografické muzeum, které je zajímavé a téměř nenavštěvované. Vstupné činí 2 leva (26 korun) na osobu.

Posezení v kavárničce můžete vystřídat návštěvou některého z četných barů či diskoték, které jsou však umístěny mimo ubytovací kapacity. Vyhledávaným letoviskem je Nesebăr i kvůli svým výborným restauracím, které nabízí čerstvé mořské pochoutky. Našel jsem dokonce i jednu restauraci s českou kuchyní. Nabízeli, kromě jiných jídel, svíčkovou a guláš, ale nezašel jsem tam. Dávat si v cizině česká jídla považuji za velmi nerozumné. Vždy je nejlepší dát si místní kuchyni.

V Nesebăru nenajdete hotelové komplexy. Turisté jsou ubytováni většinou v rodinných penzionech nebo domech, a to ve staré i nové části města.

Staré město je na ostrově, kam se dá dojet uměle navršenou silnicí. Vjezd do starého města není pro návštěvníky povolen, ale na začátku ostrova je veliké placené parkoviště, kde lze bez problémů zastavit.

Kousek od parkoviště je Archeologické muzeum, vstupné 10 leva (131 korun) na osobu. K vidění tu jsou zejména antické a byzantské umělecké předměty. Ve spodní místnosti jsou pravoslavné obrazy.

Dovolená v Nesebăru je ideální pro ty, kteří mají rádi historii a chtějí spojit odpočinek na pláži s poznáváním nových míst. Z Nesebăru se pohodlně dopravíte do jiných letovisek nebo měst po celém Černomoří. Například do Istanbulu jezdí loď na dvoudenní výlet (spí se v hotelu, ne na lodi).

Nesebăr je zvláště populární na začátku a na konci sezony, kdy je zde méně turistů a lépe se dá vychutnat romantická atmosféra tohoto historického místa.

Asi 6 kilometrů směrem na jih je přímořská vesnička Ravda (administrativně patří Nesebăru), která je také vyhledávaným místem Černomoří.

Pomorie  Pomorie


Město Pomorie, které bylo založené už v antické době (4. století př. n. l.), leží 12 km severně od Burgasu a 18 km jižně od Slunečního pobřeží na podlouhlém skalnatém poloostrově. Je známé léčivým bahnem a přírodním železitým pískem hnědé barvy.

Pomorie je balneologickým městem. Léčí se tu onemocnění pohybového ústrojí, periferní nervové soustavy, lupénka a jiné kožní choroby, onemocnění dolních a horních cest dýchacích, gynekologické nemoci apod. Je zde i pláž s temně šedým pískem obsahujícím magnetovec (s léčivými účinky) a volně přístupné solné jezero s léčivým bahnem. U jezera je maličké muzeum soli, vstupné je 1 lev (13 korun).

V ­Pomorii jsou dvě velké pláže. První je centrální, druhá pláž je méně známá a nachází se za muzeem soli.

Pět kilometrů od staré části města (směrem na jih) je významná antická památka, trácká hrobka ze 40. let prvního století, kdy zde byla římská kolonie. Vstupné stojí dva leva (26 korun).

Město je též známé produkcí soli, vína, brandy Pliska a Slănčev brjag a rakije. V září zde probíhá festival vína.

Burgas  Burgas


Město Burgas se rozkládá ve stejnojmenném zálivu. Podle počtu obyvatel se řadí na čtvrté místo v Bulharsku po Sofii, Plovdivu a Varně. Je největším městem v jižní části bulharského Černomoří. Přístavní doky jsou umístěny na jižním okraji města, takže nenarušuji jeho vzhled.

Společenský a obchodní život se v Burgasu točí kolem ulice Alexandrovska, dlouhého bulváru, který se táhne ze severu na jih napříč celým městem. Ulice je lemovaná kavárnami.

Uprostřed se nachází rozlehlé náměstí, kterému dominuje mramorový Památník druhé světové války a budova Burgaské svobodné univerzity, postavená z bílého kamene a bronzu. Je to první bulharská ze soukromých zdrojů financovaná vysoká škola, na které se platí školné a která nabízí marketingové kurzy.

Další osu společenského života v Burgasu tvoří bulvár Aleko Bogoridi, který u impozantního hotelu Bălgaria zahýbá východně směrem k Mořským zahradám. Je sice užší, ale zrovna tak plný obchodů a kaváren. Vede kolem malého Arménského kostela, což je moderní stavba s důmyslnou zvonicí, která slouží potřebám místní nepočetné arménské komunity.

Zhruba ve třetině bulváru Bogoridi najdete Archeologické muzeum, které má v létě otevřeno denně 9:00–21:00. V horním patře je pěkná výstava ikon z 18. a 19. století. Dále můžete navštívit pravoslavný Chrám sv. Cyrila a Metoděje, římskokatolický chrám, Národní muzeum, činohru, operu nebo univerzitu (je specializovaná na cestovní ruch).

Burgas nabízí i hodně atrakcí pro mladší, neboť je zde poměrně velké množství nočních klubů a diskoték, přičemž některé z nich se nacházejí přímo na pláži. Vstupné do těchto podniků se pochybuje na úrovni cca 5–15 leva (65–196 korun).

Letiště je asi 10 kilometrů severně od Burgasu. V létě je využívanější než varenské, i když je menší. Jede se k němu čtyřproudou silnicí.

Na jih od Burgasu vede také čtyřproudá silnice. Pokud ji na odbočce na vesnici Jasna Poljana podjedete, dostanete se po třech kilometrech na malou plážičku, ze které je výhled na celý Burgaský záliv. Po pravé straně je naftový přístav (bulharsky neftopristanište), kde kotví obrovské lodě (ve vzdálenosti 100–200 metrů).

Černomorec  Černomorec


Černomorec je malé přímořské městečko, které leží na poloostrově dvacet čtyři kilometrů jižně od Burgasu (po silnici) a devět kilometrů severně od města Sozopol.

Letovisko se rozkládá na poloostrově s pěknou okolní přírodou. Má vlastní písečnou pláž a vládne zde pokojná atmosféra. Druhá pláž je za čtyřproudou silnicí.
Směrem na jih (mimo hlavní silnici) je několik divokých pláží, kde se dá stanovat. Před plážemi jsou řídké stromové porosty, kde lze autem parkovat ve stínu.

Ve městě naleznete řadu kaváren, restaurací či diskoték a také bankomaty a poštu. Je zde i trh s ovocem a zeleninou, letní kino a rybářský přístav. Autobusem lze kdykoliv zajet do Burgasu, Sozopolu i jinam.

Sozopol  Sozopol


Sozopol je malebné historické rybářské městečko ležící 35 km jižně od Burgasu. Dodnes jsou zde významné památky připomínající helénskou epochu. A kromě toho zde stále žije významná řecká komunita.

Město je turistickou atrakcí díky tradičním dřevěným domkům s rozšířenou horní částí. Dříve obývali lidé pouze patro, přízemí bylo hospodářské. Uličky ve staré zástavbě jsou většinou úzké a plné restaurací, kaváren a diskoték, z nichž některé jsou přímo na útesu nad mořem. Občas narazíte na menu psané česky. A to jak před restaurací na tabuli, tak i uvnitř na papírovém jídelním a nápojovém lístku.

Na ulicích vystavují svá díla (obrazy, keramiku, háčkované ubrusy) různí umělci. Koupit tu můžete samozřejmě i běžné tretky.

V Sozopolu je také Archeologické muzeum, kde při vstupu dostanete tištěného průvodce v mnoha jazycích, včetně češtiny. Je v ceně vstupného, které činí 4 leva (52 korun), děti 1 lev (13 korun). V přízemí muzea můžete vyjít na malou kamenitou pláž, která je jinak přístupná pouze z moře.

Sozopol je rozdělený na dvě části, na staré město na poloostrově a na moderní oblast Čarmanite na pevnině (jméno znamená Větrné mlýny). Do staré části je vjezd povolen jen na speciální propustku (pěšky se tam samozřejmě může). Před vchodem do starého města (je to takový parčík) je ale několik rozlehlých placených parkovišť, kde se dá zastavit. Parkovné se pohybuje kolem 2 leva (26 korun) na hodinu.

Jsou tu dvě pláže. Jedna je v ohybu krytého zálivu, kde se poloostrov spojuje s Čarmanite, a druhá je dál na jihu až za mysem.

Mezi stromy je tu skrytý světlý pískovcový kostel Sveti Zosim, uctívající svatého patrona námořníků. Kostel je reakcí pravoslavné církve na Apollóna. Severně odsud je kostel svatého Kirila i Metodije, který je během festivalu Apollonia využíván jako koncertní sál.

Zdejší přístav slouží i jako hlavní bulharská námořní základna, takže u nedalekého ostrova Sveti Kiril můžete spatřit kotvící dělové čluny. Prvních deset dní v září hostí Sozopol umělecký festival Apollonia – festival klasické hudby, jazzu, divadla a poezie.

Také si lze zde objednat potápěčské kurzy vedené profesionálními instruktory, které jsou zakončeny ponorem.

Djuni  Djuni


Djuni (čti ďuny) je nejmodernější hotelové středisko v jižní části Černomořského pobřeží, vyrostlo až začátkem devadesátých let 20. století. Nachází se 40 km jižně od Burgasu a 6 km jižně od Sozopolu.

Djuni jsou architektonicky velmi originální komplex v borovicovém háji. Nachází se zde 5 km dlouhá písečná pláž (na snímku s manželkou a dcerou), která má postupný sestup do moře. Severní část patří hotelům, jižní je volně přístupná a navazuje na část, která je divoká.

Kolem pláže vede silnice a za ní začíná laguna Alepa (česky líska), která je domovem divokého vodního ptactva. Oblast je přírodní rezervací.

Středisko uspokojí ty, kteří si chtějí užít komfortní dovolenou. Kromě vodních sportů se můžete vyžít i na tenisových kurtech. Je tu také spousta restaurací, kaváren, barů, bazénů pro děti i dospělé a několik dětských hřišť. Ubytovat se můžete v luxusních hotelech.

Nevýhodou je, že Djuni stojí přímo vedle silnice, ale zase se tu dá zastavit jen na vykoupání.

Primorsko  Primorsko


Primorsko je malé původně rybářské městečko, které leží 60 km jižně od Burgasu. Říká se mu Česká vesnice, protože tady nejenže najdete všechny nápisy a jídelní lístky v restauracích v češtině, ale také se tu česky běžně domluvíte.

Známá cestovní kancelář Alexandria tu dokonce zřídila české informační centrum, kde všichni čeští turisté mohou získat informace, radu či pomoc. Seženete tu i některé české noviny.

Toto letovisko je známé jako místo, které preferují převážně mladé rodiny. Ale dovolenou zde tráví i mladí bezdětní a starší lidé s vnuky a vnučkami.

Primorsko leží na poloostrově, který obepínají dvě několikakilometrové pláže, severní a jižní. Obě jsou velmi rozdílné. Zažil jsem například, že na jižní pláži visela zelená vlajka (vstup do moře bez omezení) a na severní vlála vlajka červená (vstup do moře zakázán). Severní pláž je opravdu výrazně divočejší a s většími vlnami.

Široký plážový pás je pokryt jemným pískem, který místy tvoří duny. Velmi pozvolný přístup do moře u jižní pláže je vhodný pro rodiny s malými dětmi. Voda je čistá a zajišťuje bezpečné koupání. Využít můžete i nudistickou pláž, která je v nejsevernější části severní pláže.

Rozsáhlé pláže hraničí s hustými listnatými lesy, a tak si lze svůj pobyt zpestřit i vyjížďkami na kole, které si můžete zapůjčit.

V Primorsku se mluví všude česky, takže já se tu necítím jako na dovolené. Ale pro turisty, kteří mají respekt z neznámého, je tato destinace ideální. Znám spoustu lidí, kteří navštěvují Primorsko právě proto, že se zde bez problémů domluví česky a že se zde i seznámí s dalšími Čechy. Další výhodou Primorska je i skutečnost, že zde není moc velkých hotelů a město se skládá spíše z menších penzionů a soukromých hotýlků.

Kiten  Kiten


Kiten je přímořské městečko, něco přes 60 km jižně od města Burgas, v těsné blízkosti Primorska. Kitenský záliv je považován za jedno z nejkrásnějších míst jižního Černomoří, dlouhé písečné pláže se střídají se skalnatými útesy.

Kdysi opravdu malebné místo je dnes přecpané turisty, což se projevuje i na cenách, které jsou zde mírně nadprůměrné. Například slunečník stojí 5 leva (65 Kč) na den, půjčení vodního kola na jednu hodinu 12 leva (157 Kč) a zapůjčení vodního skútru 45 leva (587 Kč) za deset minut. V restauracích jsou však ceny přiměřené, hlavně mimo pláže. Tady se projevuje vliv obrovské konkurence, protože hospůdek, jídelen, kaváren, penzionů i hotelů je zde velmi mnoho. Příkladně jedno kebapče se dá sehnat za 1 lev (13 korun), pivo Zagorka za 3 leva (39 korun), polévky do 4 leva (52 korun), smažený kaškaval (žlutý sýr) od 4 leva (52 korun).

Setkáte se zde i s českými nápisy, i když občas s nepřesným pravopisem (točene pivo, smazény sýr, pečeně brambory, jidla na rožni).

Kiten je také známý svým přístavem, kde působí místní jacht klub, na své si zde tedy přijdou milovníci jachtingu a rybaření. Letovisko je vhodné i pro milovníky zábavy, pořádají se zde vyhlášené beach diskotéky.

Mezi Primorskem a Kitenem je pás polodivokých i hlídaných pláží. Na silnici, která vede přímo kolem moře, se ale nesmí autem stát. Je nutno použít některé z placených parkovišť, která jsou umístěna vedle silnice směrem od moře.

Lozenec  Lozenec


Lozenec je vesnička obklopená krásnou přírodou. Leží 70 km jižně od Burgasu na úpatí pohoří Strandža. Toto místo doporučuji všem, kteří chtějí strávit svou dovolenou na klidném místě.

Blízko vesničky se nacházejí rozsáhlé vinice a fíkové a lesní háje, ideální pro projížďky na horských kolech.

Severní pláž je hlídaná plavčíky, má sestupný spád do moře a je tedy velmi vhodná pro malé děti. Je zde velmi příjemně. Jižní pláž je malá a není zdaleka tak hezká.

Ubytovat se lze kousek od pláže. K moři se jde z kopce, protože Lozenec je nad mořem. Hned u pláže je placené parkoviště, takže se dá přijet i autem.

Carevo  Carevo


Správním centrem nejjižnější části bulharského černomořského pobřeží je rybářské město Carevo. Leží asi 75 kilometrů jižně od Burgasu. Je vhodným místem pro ty, kteří se chtějí vyhnout velkým hotelovým komplexům a strávit dovolenou v klidném středisku s příjemnou atmosférou.

Carevo (dříve Vasiliko, poté Mičurin) je další z původních řeckých osad na černomořském pobřeží. Dnes se dělí na dvě části: Staré Carevo a Nové Carevo. Pochlubit se může loděnicí malých plavidel. Zato pláže nejsou nic moc, některé jsou navíc oblázkové. Vykoupat se ale můžete na docela pěkné pláži Nestinarka (kousek na jih od Careva). Další hezká pláž je Arapja (mezinárodní přepis Arapya nebo Arapia), která se nachází asi 4 km severně. Z centra tam jezdí minibusy. Přímo na pláži je centrum potápění (bulharsky vodolazen centăr), kde si lze zaplatit krátkodobý kurz potápění.
Ubytování v Carevu nabízejí zejména malé hotely a penzióny.

Krajem protéká řeka Ropotamo, která uchvátí každého svým rostlinstvem i živočišstvem (vodní želvy), klidnou vodou a pobřežními dunami při svém ústí. Její název je řeckého původu a v překladu znamená tekoucí voda. Ropotamo pramení v pohoří Strandža a vlévá se do Černého moře. Je dlouhá asi 50 kilometrů a široká 30–50 metrů.
Řeka Ropotamo má subtropický ráz a protéká džunglí rostlin, košatých stromů, padlých dubů i odumřelých větví. Horní úsek řeky byl proměněn v přírodní rezervaci. Část řeky slouží pro projížďky loďkou. Výlet na loďce trvá necelou hodinu. Po levé straně řeky vede silnice, po pravé jsou skály, jedna připomíná lví hlavu (je vidět i ze silnice).

Carevo je východištěm do planiny Strandža s vrchem Papija (502 metrů n. m.). Celé pohoří (táhne se až na úplný jih Bulharska) je hodně divoké, ale jsou v něm značené pěší cesty. Ve Strandže žijí, kromě jiných zvířat, i medvědi, vlci a šakali.

Deset kilometrů odtud leží vesnička Bălgari, ve které se zachoval prastarý pohanský obřad oslavující plodnost a přírodní síly a živly, tzv. nestinarstvo. V den sv. Konstantina a sv. Heleny (20. května) tu staré ženy v transu přecházejí bosé po žhavých uhlících s ikonami přitisknutými na prsou, koná se pouť s ikonami k pramenům, tančí se choro (lidový kolový tanec). Do Bălgari lze z Careva zajet minibusem. Nestinarstvo je součástí tradice a je také předváděno turistům v Primorsku a některých dalších střediscích (viděl jsem to v Rezovu) a restauracích v rámci folklorních večerů.

Varvara  Varvara


Asi osm kilometrů jižně od Careva a tři kilometry severně od Achtopolu je vesnice Varvara. Má jednu menší pláž, na které je restaurace. Ubytovat se lze v penzionech nebo v soukromí.

Varvara je zajímavá tím, že kdysi dávno, ještě za komunistické éry, si zde koupil domek herec Miroslav Moravec (zemřel 29. března 2009). Tehdy tu byla, jako ostatně v celém pobřeží na jih od Primorska, úplná divočina.

Achtopol  Achtopol


Achtopol (mezinárodně se to přepisuje Ahtopol) je menší rybářské městečko blízko tureckých hranic. Dovolenou zde tráví Bulhaři i cizinci, včetně Čechů, kteří opět objevují zdejší romantiku.

Dá se sem přijet na blind a ubytovat se na privátě nebo v kempu, v penziónu či v hotelu. Nejlepší je přijet v sobotu dopoledne, kdy se mění turnusy. Tak to dělám já a seženu si ubytování, kde chci. Nejraději v soukromí s výhledem na moře, blízko majáku (na snímku). Platívám mezi 12 Lv (157 Kč) a 25 Lv (326 Kč) za osobu a den. Veškeré ubytování je s příslušenstvím (WC, koupelna, lednice, televize), ale bez stravy. Ráno si zajdu do stánku pro čerstvé plněné pečivo a bozu (nasládlý kvašený nápoj z pšenice), během dne se najím tam, kde se zrovna nacházím (obvykle v plážové restauraci mimo Achtopol), a večer někde v hospůdce s nočním provozem. Ubytování v hotelu stojí od 40 leva (522 korun) výš.

V Achtopolu jsou dvě velké pláže a několik malých. K některým ale není přístup vůbec jednoduchý, musí se slézt útes. Během pobytu se dá odtud zajet i na jiné pláže (Sinemorec, Silistar, Lozenec).

Kromě běžných stánků s tretkami, zmrzlinou, různým jídlem a pitím jsou v Achtopolu dvě lékárny a jedna pošta. Kolem parčíku, který byl v roce 2021 zrenovován, narazíte na pouliční muzikanty. Město někdy pořádá vystoupení operních nebo popových zpěváků pod širým nebem (na náměstí před poštou).

Večerní život je zde bohatý. V některých restauracích hraje i živá hudba s dobrými zpěváky a zpěvačkami. Jsou zde noční diskotéky pro mladé i romantické vinárny pro starší. A všude spousta chutného jídla, chlazeného piva, pěkného vína a hřejivé rakije.

Na molu večer kotví motorové loďky, které vozí turisty kolem celého Achtopolu. Jedna projížďka trvá asi 35 minut a stojí 15 leva (196 korun) pro dospělého a 10 leva (131 korun) pro dítě.

Sinemorec  Sinemorec


Sinemorec je bulharská komerční destinace, která prožívá obrovský boom. Má dvě nádherné pláže. Severní je divoká a je k ní horší přístup. Jižní pláž, z obou stran lemovaná skalnatými mysy, byla kdysi (do roku 2001) také divoká. Dnes je plná placených slunečníků, ale stále krásná.

Je na ní také restaurace, kde si lze za 25 leva (326 korun) vykouřit šišu (vodní dýmka). Na výběr je asi 10 různých aromat. Čas kouření není omezen.

Na jihu jižní pláže začíná Silistarské chráněné území. Přes kopec se tam dá pěšky dojít ještě k jedné malé pláži.

V některých částech Sinemorce se stále ještě staví. Bohatí Bulhaři si zde budují letní sídla a zahraniční společnosti zase luxusní hotely. Silnice vedoucí do Sinemorce je udržovaná. Přímo v Sinemorci jsou silnice většinou úzké a jednosměrné.

Mezi Achtopolem a Sinemorcem protéká řeka Veleka. Hned za mostem doprava (jedete-li od Achtopolu) je sjezd k malému přístavišti, kde se můžete za 15 leva (196 korun) na osobu po řece projet. Výlet trvá asi devadesát minut a jeho součástí je i dojetí k ústí do moře, které je na severní pláži. Ústí ale není zřetelné, protože řeka prosakuje do moře pod zemí, tedy končí jakoby před pláží. Vzniklo tam proto sladkovodní jezírko. Podle mě je Veleka ze všech tří bulharských výletních řek (Kamčija, Ropotamo, Veleka) nejhezčí. Protéká chráněným územím Strandža a je zde mnoho vzácných živočichů i rostlin (například největší zdejší dravec orel mořský nebo žlutá lilie, která jinde v Evropě neroste).

Ceny jsou v Sinemorci vyšší než v Achtopolu, který je jen asi šest kilometrů severněji. Je tu ale méně možností se pobavit. Plyne to z toho, že za komunistické éry to byla uzavřená oblast. Nejdále se dalo dojet před most vedoucí přes řeku Veleku. Ale infrastruktura a služby už jsou zde zavedeny. Některé původní domečky tu zůstaly, ale postupně ubývají a jsou už ve stínu nových staveb.

Dle mého názoru je nejlepší ubytovat se v Achtopolu a na místní pláže si dojet (vlastním autem, taxíkem, minibusem nebo stopem).

Silistar  Silistar


Tato donedávna divoká pláž je ukryta za lesem, musí se k ní jet úzkou cestou necelý kilometr od silnice Sinemorec – Rezovo. Odbočka je asi pět kilometrů na jih od Sinemorce.

U pláže je kempink, kde se dá stanovat. Pokud se chcete pouze vykoupat, tak se dá zastavit na louce před pláží, která slouží jako placené parkoviště. Na pláži, na kterou se dostanete přes dřevěný mostek, jsou menší restaurace a stánky s pivem a občerstvením. Také jsou zde k dispozici veřejné sprchy.

Pláž Silistar je obecně považována za nejhezčí pláž celého bulharského černomořského pobřeží. To je možná pravda, ale kouzlo divokosti už tady hledat nemůžete.

Rezovo  Rezovo


Rezovo je nejjižnější přímořská vesnice Bulharska. Některé roky sem koncem srpna přijíždějí nestinari a tančí na rozhrabaných žhavých uhlících.

Před tím ale všichni nestinari zpívají a hrají. K tomu všichni, včetně turistů, tančí choro (bulharský lidový kolový tanec). Atmosféra se musí zažít, to se popsat nedá. Noční tanec na uhlících je jen vrchol.

Ještě upozornění. Podél celé hranice mezi Bulharskem a Tureckem dohlíží pohraniční policie (uniformovaní pěšáci, vrtulníky i lodě). Policajti jsou ale příjemní a nechtějí nikoho buzerovat. Většinou se jen podívají do auta, jestli nepřevážíte podezřelé osoby, a hned Vás pustí dál. Obecně jsou v Bulharsku policajti lidštější než v České republice.

Samotné Rezovo má jen jednu maličkou pláž, ke které se jde dolů po schodech. Hned vedle pláže ústí do moře Rezovska reka, která je hraniční řekou s Tureckem. Zajímavé je, že na turecké straně není vidět ani živáčka, jen nějakou silnici, která vede dál od moře. A je vidět dost daleko. Hraniční přechod tady ale není. Nejbližší přechod do Turecka pro automobily je ve městě Malko Tărnovo (musí se jet přes Carevo).

Nad pláží je ještě malý pravoslavný kostelík, před kterým je pověšeno několik zvonů. V restauraci Panorama se dá v sezóně dobře najíst. Nachází se na úplném jihu Rezova, nad pláží. Většinou tu jsou pěkné číšnice, které každoročně obměňují.

Související:

Černé moře – stručný popis
Potápění
Proč jet k moři právě do Bulharska
Do Bulharska autem – základní informace
Bulharsko všeobecně
Fotogalerie
Diskuse – destinace

6 komentářů k “Letní černomořské destinace”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.