Potraviny
Dochucovací prostředky
Upomínkové předměty
Potraviny
I když to na první pohled vypadá nezvykle, tak se vyplatí některé trvanlivé potraviny z Bulharska přivést. Určitě kaškaval (žlutý sýr) a sirene (balkánský sýr). Oba se vyrábějí z kravího, ovčího, kozího a buvolího mléka nebo jejich směsí. Nejlepší sýry jsou ovčí, nejvýraznější kozí, nejrozmanitější kraví a nejdražší bůvolí. Kaškaval se prodává ve vakuovém balení, balkánský sýr v konzervách. Neotevřené vydrží v chladničce až rok. Kaškaval je výborný na syrovo i smažený. Na cestu si můžete koupit i sýr vážený, v přenosné ledničce vydrží několik dní určitě.
Ten, kdo přišel na chuť sušeným masným výrobkům, by neměl zapomenout na sušené syrové salámy a hlavně na různá sušená masa. Nejlepší jsou výrobky z vepřového masa, ale prodávají se i z hovězího, skopového, jeleního, výjimečně i jiných. Dají se sehnat i sušené ryby.
Výborný a zdravý je bulharský med (bulharsky pčelen med). Na tržnicích se prodává jak med směsný (luční, lesní), tak i jednodruhový (akátový, manov). Manov med pomáhá proti nachlazení. Je úplně černý a údajně se produkuje z jediného druhu dubu. Sehnat se dá i mateří kašička a další produkty včel.
Dříve jsem si dovážel i bulharský jogurt (bulharsky kiselo mliako). Chtěl jsem ho doma použít jako základ pro výrobu dalšího jogurtu. Ale bakteriální kultura (Lactobacillus bulgaricus) vydrží jen několik týdnů, pak zdegraduje. Ale kdo to chce zkusit, může. Třeba bude úspěšnější, než já. V tomto příspěvku radí paní Jana, kde se dá tato bakteriální kultura sehnat.
Já si dovážím i černé olivy. V Bulharsku je k dostání spoustu druhů, já mám nejraději přírodní (bulharsky naturalni maslini) a druh Kalamata.
Na cestu se vyplatí vzít si nějaký ten meloun. Pokud po cestě všechny nesníte, tak si je dáte doma do ledničky. Studený bulharský meloun (nakrájený na kousky) je skutečná lahůdka.
Dochucovací prostředky
Většina koření se dá sehnat i u nás. Ale často nejsou úplně shodné. Mám na mysli hlavně mletou papriku, sladkou i pálivou. Bulharská je mnohem chutnější.
Ještě doporučuji čubricu (saturejka).
Vyplatí se koupit i drcenou mořskou sůl, a to hlavně hrubou. Jemná (mletá) se prodává i v ČR.
Upomínkové předměty
Osvědčenými suvenýry jsou dřevěné vyřezávané skříňky, soudky, lahvičky s parfémem z růžového oleje, korále, malovaná keramika, malované ikony, vlněné pokrývky, vyšívané šátky, barevné koberečky, ručně vyráběné stříbrné šperky, měděné džezvy (varné nádoby na kávu) ad.
Pro Bulharsko jsou typické výrobky z červené tkané látky, například ubrusy, prostírání a podobně. Vydrží neskutečně dlouho. Krásné jsou i háčkované dečky.
Zajímá-li se někdo o nezvyklou hudbu, mohu doporučit nahrávky se zvláštním rytmem bulharských národních skladeb a písní.
Kromě nich je možné sehnat na tržištích všemožné kýče z mušlí a lastur, dále šachy, backgammon (bulharsky tablo), repliky zbraní, skleničky, zapalovače a další hlouposti, stejně jako i v jiných přímořských státech. Samozřejmě také různé ručníky, nafukovací předměty do vody, plážové oblečení a podobně.
Pokud si koupíte za 3-6 leva (36-73 korun) balíček hracích karet s motivy bulharských památek, měst nebo jiných zajímavostí, tak získáte přes 50 fotografií, které za tuto cenu jinak neseženete.
Související:
Jídelníček
FAQ – nejčastěji kladené otázky
Proč jet k moři právě do Bulharska
Důležité kontakty, telefonní čísla, internet
Důležité informace
Ceny v Bulharsku
Bezpečnost, zdraví
Co si vzít s sebou
Letní černomořské destinace
Do Bulharska autem – základní informace
Bulharsko všeobecně
Fotogalerie