Ceny v Bulharsku

V Bulharsku je levněji než u nás
Ceny benzínu, nafty a LPG
Ubytování
Pláže
Vstupné do muzeí a historických památek
Fotografování
Půjčovny a turistické atrakce u moře
Ceny v restauracích, obchodech a na tržnicích

V Bulharsku je levněji než u nás

Bulharsko je jednou z mála zemí, kde jsou ceny většiny komodit levnější než v ČR. Týká se to zejména potravin, pohonných hmot a služeb. To znamená, že pro turisty jsou velmi příznivé. Pro přepočet cen je použit směnný kurz 1 Lv (BGN) = 13,050 Kč (CZK), který platil 20. června 2021.
Ceny jsou zaokrouhleny na celé koruny, u malých hodnot na desetihaléře.

Ceny benzínu, nafty a LPG

Ceny v Bulharsku

Ceny se pochopitelně liší mezi pumpami i mezi městem a venkovem, ale méně než u nás. Nejvyšší rozdíl (pro stejné palivo) v Bulharsku je asi 10 stotinek (1,30 Kč).

Po celém Bulharsku narazíte na značkové stanice Shell, OMV a bulharsko-ruský Lukoil. Některé ceny u konkrétních benzínových stanic jsou uvedeny v kapitole Ceny pohonných hmot.

Ubytování

Ubytovat se lze v kempech, privátech, hostelech a hotelech. Kempy jsou v dobrém stavu, většinou zprivatizované. Jejich počet se ale postupně zmenšuje, protože klienti jsou stále náročnější a požadují služby penzionů a hotelů. Výjimku tvoří zavedené kempy s velkou vlastní pláží (například kemp Kavaci u Sozopolu) a nové kempy v místech, kde ještě nestačily vyrůst hotely (například Silistar mezi Sinemorcem a Rezovem). Ceny jsou různé, od 5 Lv (65 Kč) za den ve vlastním stanu po asi 20 Lv (261 Kč) za den na osobu v bungalovu. Mimo kempy je stanování oficiálně zakázáno, nicméně se provozuje (například na divoké pláži severně před městečkem Bjala).

V Bulharsku je zhruba 50 mládežnických ubytoven patřících Mezinárodní asociaci mládežnických ubytoven. Od května do září jsou otevřeny mezi 6. a 23. hodinou. Ceny se pohybují zhruba od 10 Lv (131 Kč) do 30 Lv (392 Kč) na noc. Ubytovny jsou například ve městech Rila (22 km od Rilského monastýru), Loveč, Veliko Tărnovo, Šumen, Varna, Primorsko ad.

Privátní ubytování (pokoj, byt, privátní penzion) lze sehnat běžně za 10 až 15 Lv (131 až 196 Kč), ve městech za 10 až 25 Lv (131 až 326 Kč) na den a osobu. Je možno si ho samostatně domluvit prakticky kdekoliv. Tento způsob bydlení je, v poměru komfort / cena, nejvýhodnější.

Hotely si účtují často velmi vysoké ceny, které jsou však úměrné kvalitě nabízených služeb. Za nejlevnější hotel zaplatíte 30 až 40 Lv (392 až 522 Kč) za noc. Ceny v luxusních hotelech (například na Zlatých pískách nebo v porevoluční destinaci Djuni) jsou pochopitelně mnohem vyšší, zhruba 100 až 300 Lv (1 305 až 3 915 Kč).

Obecně platí, že sehnat ubytování není na bulharském pobřeží žádný problém, protože ho nabízejí v hojném počtu pouliční agenti či ubytovací kanceláře přímo na letišti a na nádraží. Také lze potkat na vjezdech do některých měst soukromé osoby, které stojí s cedulemi lákajícími k ubytování (většinou ve vlastním domě).

Dáváte-li přednost ubytování zprostředkovanému, lze si dnes vybrat z mnoha cestovních kanceláří a agentur. U některých zájezdů lze zaplatit pouze pobyt a využít vlastní dopravy.

Pláže

Ceny v Bulharsku 2Vstupné na přímořské pláže se v Bulharsku neplatí nikde. Na většině pláží je ale možnost pronajmout si slunečník, lehátko a podobně, vždy na celý den. Ceny se liší podle atraktivity destinace.

Před plážemi bývají placená parkoviště. Někde se platí jednorázově, jinde po hodinách. Výjimečně se dá zaparkovat i mimo parkoviště. O víkendu ale málokdy, protože na pláže jezdí i místní.
Od roku 2021 jsou některá placená parkoviště pro turisty nevhodná, protože stání se platí bulharskou SMSkou, nestačí česká. Lze ale zatelefonovat na číslo uvedené na tabulce, oznámit (např. anglicky), kde se nacházíte, a přijede člověk, kterému zaplatíte hotově.

Ještě poznámka: Výjezd z některých komplexů (Albena, Sveti Konstantin ad.) je hlídán policií. Pokud se jim budete zdát podezřelí, tak budou po vás vyžadovat doklady od vozidla. Nemá cenu se rozčilovat, je to koneckonců ochrana pro majitele dopravních prostředků. Obvykle si ale běžného osobního automobilu nevšímají.

Destinace Slunečník Lehátko Matrace Parkovné
Zlaté písky 10 BGN (131 CZK) 7 BGN (91 CZK) 3 BGN (39 CZK) 2 BGN (26 CZK)/hod
Sv. Konstantin 3 BGN (39 CZK) 3 BGN (39 CZK) 2 BGN (26 CZK)/hod
Kiten 5 BGN (65 CZK) 5 BGN (65 CZK)
Sinemorec 5 BGN (65 CZK) 5 BGN (65 CZK) 3 BGN (39 CZK)

Vstupné do muzeí a historických památek

Zdarma je vstup do monastýrů a do kostelů. Vstupné do hradů nebo třeba do římského amfiteátru v Plovdivu činí 5 BGN (65 CZK), stejně jako do větších muzeí. V Rilském monastýru se dá zaplatit přespání v kobce za 15 až 30 EUR, tedy 383 až 766 CZK). Vstup do muzea, který je součástí komplexu Rilského monastýru činí 8 BGN (104 CZK) na osobu, vstup do věže 5 BGN (65 CZK), děti 2 BGN (26 CZK), vstup do historických prostor kuchyně také 5 BGN (65 CZK), děti 2 BGN (26 CZK).

V Archeologickém muzeu ve Varně za vstupné 10 BGN (131 CZK) uvidíte např. originální předměty z pravěku a starověku, pravé zlaté mince či rekonstrukci neolitického hrobu včetně lidské kostry a kultovních předmětů. Vřele doporučuji, opravdu úžasný zážitek!

Na komerční atrakce je vstupné vyšší. Typickým příkladem je delfinárium ve Varně, kde je vstup pro dospělého 20 BGN (261 CZK) na jedno (zhruba půlhodinové) představení.

Ostatní vstupné je obvykle 2 BGN (26 CZK) až 4 BGN (52 CZK) na osobu. Základní přehled cen uvádím v následující tabulce.

Muzeum / památka Místo Cena za dospělého Poznámka
Botanická zahrada Balčik 10 BGN (131 CZK) Vstup do zámku dalších 5 BGN
Antická pevnost Bjala 8 BGN (104 CZK) V ceně je vstup do muzea
Etnografické muzeum Nesebăr 2 BGN (26 CZK) Malé hezoučké muzeum
První bulh. hlavní město Pliska 5 BGN (65 CZK) V ceně je vstup do muzea
Římské koloseum Plovdiv 5 BGN (65 CZK) Zachovalý antický amfiteátr
Muzeum soli Pomorie 1 BGN (13 CZK) Pouze dvě místnosti
Trácká hrobka Pomorie 2 BGN (26 CZK) Silnicí 2 km jižně od Pomorie
Archeologické muzeum Sozopol 4 BGN (52 CZK) S výstupem na maličkou pláž
Madara (skály) Šumen 5 BGN (65 CZK) Od pravěku do středověku
Akvárium Varna 5 BGN (65 CZK) Živé mořské organizmy i kostry
Planetárium Varna 4 BGN (52 CZK) Výklad je pouze v bulharštině
Pobiti kamăni Varna 3 BGN (39 CZK) Silnicí 20 km západně od Varny
Vojenské muzeum Varna 5 BGN (65 CZK) Na zahradě jsou vojenské stroje
Archeologické muzeum Veliki Preslav 2 BGN (26 CZK) Je zde i trezor se zlatými artefakty
Byzantské vykopávky Veliki Preslav 5 BGN (65 CZK) V ceně je i archeologické muzeum

Fotografování

Fotosběren, kde si můžete nechat vytisknout fotky z digitálního zdroje (optické médium, USB flash, MMC karta apod.), je všude dost. Ceny začínají na 50 stotinkách (7 Kč) za fotografii o velikosti 8 x 13 cm.

Fotografovat můžete kdekoliv, kde to není výslovně zakázáno (například značkou). V muzeu, v akváriu, v delfináriu a podobných zařízeních se za použití foťáku či kamery platí mírný poplatek, obvykle 1 BGN (13 CZK).

V Bulharsku jsou jiné světelné podmínky než u nás. Je tam mnohem více slunečního jasu, protože paprsky jsou kolmější, a zároveň je v Bulharsku i méně oblačnosti. Také hraje roli odraz světla od pláže a od moře. Důsledkem je jiné vyvážení bílé barvy než v ČR ve stejném ročním období.

Půjčovny a turistické atrakce u moře

Proti dokladům soukromé firmy půjčují auta za sazbu 30–80 USD (644–1 716 CZK) na den. U poboček cestovních kanceláří v černomořských střediscích si lze půjčit jízdní kola za 5 BGN (65 CZK) na hodinu oproti záloze cca 50 BGN (653 CZK).

Seskok padákem lze pořídit za 100 BGN (1 305 CZK), let na rogalu za 80 BGN (1 044 CZK). Půlhodinový potápěčský ponor včetně instruktáže v češtině je od 29 EUR (740 CZK), podrobněji viz stránku Potápění.

Oblíbený a levný je i parasailing, vodní skútry, banány (rychlé vlečené lodě) a vodní kola. Ve Varně si lze z vysokého Asparuchovského mostu vyzkoušet bungee-jumping. V přímořských městech si můžete půjčit i malé skútry nebo rodinné velocipédy. Vodní skútr stojí v Kitenu (což je jedna z dražších destinací) 45 BGN (587 CZK) na 10 minut, vodní kolo 12 BGN (157 CZK) na hodinu a banán 8 BGN (104 CZK) na osobu za jedno svezení. Na jiných plážích jsou ceny pochopitelně jiné (např. na jižní pláži Sinemorce stojí vodní kolo na hodinu 10 BGN, tedy 131 CZK), ale vždy se odvíjejí od atraktivity dané lokality.

Ceny v restauracích, obchodech a na tržnicích

Pokud odhlédneme od luxusních hotelů, tak obecně nejvyšší ceny jsou přímo na plážích, potom v nočních podnicích a nejlevnější v běžných restauracích a kavárnách. Přesto to jsou ceny velmi přijatelné, v porovnání s cenami v českých letoviscích.

V obchodech jsou ceny podobné našim, někdy i nižší. Nejlevnější bývají ve velkých obchodních domech (Kaufland, Metro – to je naše Makro), které se nacházejí ve větších městech.

Na tržnicích je zboží různě kvalitní a s různými cenami. Vyplatí se tam nakupovat hlavně ovoce a zeleninu. Někdy přijde i mírně levněji než v obchodech, ale hlavně je rozhodně chutnější. Například bulharská rajčata jsou opravdu vynikající (voňavá, sladká, plná chuti), což se o španělských, která se prodávají v některých supermarketech, rozhodně říct nedá.

Také ryby se vyplatí kupovat na tržnici. V rybí tržnici se prodávají všemožné ryby (mořské i sladkovodní, čerstvé i mražené), živí raci, krevety, rejnoci, sépie, mušle a další mořské potvory. Například velký, asi sedmikilový losos (bulharsky sjomga) přijde na 25 BGN (326 CZK). Nejlepší ryba vhodná na gril je cípal (bulharsky kefal), za kilogram dáte 5 až 7 BGN (65 až 91 CZK). Výborný je také je černomořský černokop (to je nedospělá ryba lefer), kilo této ryby stojí 7 až 10 BGN (91 až 131 CZK). Kilogram největších raků stojí 32 BGN (418 CZK), menší jsou levnější.

V obchoďácích prodávají i langusty a humry, ale je to dost drahé, podobně jako u nás.

V následující tabulce je několik příkladů, přepočtených na stejnou jednotku. Například rakija se v obchodech prodává v láhvích, ale v restauraci v panácích. Je proto přepočtena na jeden decilitr, tedy na jednoho bulharského velkého panáka. Cena je udána v levech (BGN), o řádek níže je přibližný přepočet na celé koruny (CZK). V extrémních případech mohou být ceny i vyšší (například luxusní restaurace) nebo nižší (hospůdka ve vnitrozemské vesnici).

Komodita [jednotka] Pláž [Lv] Restaurace [Lv] Obchoďák [Lv] Tržnice [Lv]
[Kč] [Kč] [Kč] [Kč]
Pivo Zagorka [0,5 l] 2,00–5,00 1,20–5,00 1,09–1,39 1,10–1,50
26–65 16–65 14–18 14–20
Rakija Burgas 63 [0,1 l] 2,00–5,00 1,50–3,00 0,89–1,19 0,99–1,19
26–65 20–39 12–16 13–16
Přírodní džus [1 l] 3,00–5,00 2,00–4,00 1,89–2,49 1,99–2,49
39–65 26–52 25–33 26–33
Balkánský sýr Elenite [100 g] 1,00–1,50 0,80–1,20 0,47–0,53 0,49–0,59
13–20 10–16 6–7 6–8
Kebapče/kjufte polotovar [60 g] 0,49–0,79 0,45–0,65
6–10 6–8
Kebapče/kjufte grilované [60 g] 1,00–2,00 0,90–1,60 0,89–1,29 0,70–1,10
13–26 12–21 12–17 9–14
Přírodní řízek grilovaný [250 g] 6,00–9,00 4,00–8,00 3,50–6,00 3,50–6,00
78–117 52–104 46–78 46–78
Chléb Dobrudža [700 g] 3,00–5,00 3,00–5,00 1,09–1,19 1,09–1,19
39–65 39–65 14–16 14–16
Broskve [1 kg] 3,50–7,00 4,00–8,00 1,29–2,59 1,00–3,20
46–91 52–104 17–34 13–42
Meloun [1 kg] 0,50–2,00 0,60–3,00 0,39–0,59 0,30–0,60
7–26 8–39 5–8 4–8
Rajčata [1 kg] 3,00–6,00 3,00–6,00 1,19–2,19 0,90–2,50
39–78 39–78 16–29 12–33
Olivy [100 g] 0,59–1,49 0,50–1,50
8–20 7–20
Med [1 kg] 8,00–15,00 6,00–14,00
104–196 78–183
Kravský jogurt [1 balení] 0,59–1,09 0,59–1,09
8–14 8–14
Ovčí nebo kozí jogurt [0,5 kg] 4,09–4,19
53–55
Buvolí nebo ovčí jogurt [0,5 kg] 4,00–5,00
52–65

Související:

Ceny pohonných hmot
FAQ – nejčastěji kladené otázky
Proč jet k moři právě do Bulharska
Důležité kontakty, telefonní čísla, internet
Důležité informace
Bezpečnost, zdraví
Co si vzít s sebou
Co si přivézt
Letní černomořské destinace
Do Bulharska autem – základní informace
Bulharsko všeobecně
Fotogalerie