Informace z 15.1.2021
Všechny restaurace jsou v Bulharsku zavřeny. Je povinné nosit roušky a zachovávat odstup 1,5 metru. Lidé se navštěvují, ale přece jen méně, než v létě. Většinou popíjejí rakiji a hrají tablo.
Jeden můj kamarád byl v listopadu a prosinci ve Varně. Pak odjel do Německa a během 14 dní chytil koronavirus SARS-CoV-2 a mírně onemocněl na COVID-19.
Informace z 29.1.2021
Ode dneška, tedy od 29. ledna 2021, jsou všichni návštěvníci, kteří vstupují na území Bulharska, povinni mít negativní PCR (Polymerase Chain Reaction) test. Ten nesmí být starší než 3 dny (72 hodin). Důvodem je velké množství turistů mířících do bulharských hor.
Informace ze 7.2.2021
Hodně Čechů tráví zimní čas lyžováním v Bulharsku. Rádi navštěvují zejména oblíbené Bansko a známý Borovec.
Restaurace jsou stále zavřeny, kromě hotelových. Nakupovat lze pouze v malých obchodech, velké řetězce jsou zavřeny, kromě potravin.
Při návratu z Bulharska Česká republika vyžaduje buď maximálně jeden den starý antigenní test nebo PCR test ne starší tří dnů.
Informace ze 3.3.2021
Od 1.3.2021 jsou v Bulharsku otevřeny restaurace! Pivo mají zatím jen lahvové, ale hostinští chtějí začít točit pivo co nejdříve.
Výběr jídel je zatím také omezený, ale chutně se najíst dá.
Bulhaři se opět scházejí ve svých oblíbených restauracích na pokec.
Žáci chodí stále do škol bez omezení.
Informace z 24.3.2021
Od pondělí 22.3.2021 v Bulharsku zase zavřeli restaurace. Obchody a obchůdky zůstaly otevřené.
Informace z 6.4.2021
V Bulharsku opět otevřeli hospody, přesněji zahrádky. Ty jsou zakryty a vyhřívány.
Informace z 26.4.2021
Už jsou restaurace otevřeny úplně, tedy i vevnitř.
Informace z 5.5.2021
Kamarád absolvoval cestu z ČR do Bulharska. Covidové testy (nebo potvrzení o očkování) vyžadovali pouze Maďaři a Rumuni. Na slovenských a bulharských hranicích to proběhlo bez problémů.
Informace z 26.5.2021
Bulhaři běžně chodí do hospod i do obchodů bez roušek. Život se vrací k normálu, lidi mají opět dobrou náladu.
Pro pobyt cizinců Bulhaři vyžadují, aby uběhlo nejméně 14 dní po posledním očkování, nebo negativní výsledek PCR testu ne starší než 72 hodin nebo negativní výsledek antigenního testu ne starší než 48 hodin. Pro všechny možnosti vyžadují potvrzení.
Počasí je sice pěkné, ale moře je zatím dost studené. Přesto se už (například na Zlatých pískách) objevují turisti.
Informace ze 7.6.2021
Nemá-li turista potvrzení o očkování nebo negativním testu, musí strávit pět dní v karanténě.
Pokud chcete do Bulharska vyrazit automobilem, nemůžete se v průjezdních státech zdržovat příliš dlouho. Konkrétně Slovensko povoluje 8 hodin, Maďarsko 24 hodin, Srbsko 12 hodin a Rumunsko umožňuje i v klidu přespat (36 hodin).
Informace ze 16.6.2021
Od 16. června 2021 nemusejí občané České republiky při vstupu do Bulharska předkládat žádný doklad o bezinfekčnosti (test, certifikát o očkování, potvrzení o prodělání nemoci) a nemusejí do žádné karantény. Platí to pro děti i pro dospělé. Takže je to jako loni. V Rumunsku je pobyt také bez omezení, jen je třeba vyplnit příjezdový formulář.
Informace ze 7.7.2021
Průjezd do Bulharska je už bez problémů.
Pokud projíždíte Rakouskem, nemusíte předkládat negativní test na Covid-19, ani osvědčení o očkování nebo o uzdravení z nemoci Covid-19 (ani se registrovat).
Přes Maďarsko projedete bez omezení, tedy bez povinnosti doložit bezinfekčnost (certifikát o provedeném očkování nebo prodělané nemoci).
Tranzit přes Srbsko musíte stihnout do 12 hodin. Jinak budete potřebovat test bezinfekčnosti.
Informace z 19.7.2021
Bohužel od 19. července 2021 je pro pobyt v Bulharsku nutný doklad o ukončeném očkování či o prodělaném onemocnění COVID-19 nebo mít negativní test. Toto opatření platí do konce července.
Informace z 24.7.2021
Přestože Bulharsko zpřísnilo kvůli covidu-19 pravidla pro pobyt, tak cizinců přijelo hodně. Důvodem je i to, že například v Řecku jsou podmínky pro trávení dovolené ještě méně vstřícné. V severní části Bulharska jsou hlavně Rumuni a Rusové, na jihu převažují Češi.
Informace z 18.8.2021
Na rakouských, maďarských, rumunských ani srbských hranicích nedělali žádné problémy, nic nekontrolovali. Na bulharských vyžadovali certifikát nebo test, protože sem jsme jeli na dovolenou (ne pouze tranzit).
V Bulharsku je turistů mnohem více než loni, ale méně než před covidem. Počasí je slunečné, teplota kolem třiceti stupňů, moře je prohřáté. Rouška nebo respirátor se nosí jen v supermarketech a hromadné dopravě, jinde ji nevyžadují.
Informace ze 23.8.2021
Přestože Česká republika zařadila minulý týden Bulharsko mezi červené covidové země, tak v Bulharsku je to pořád dost podobné. Roušky se nosí jen v hromadné dopravě a uvnitř obchoďáků a některých restaurací. Jinak se chodí bez náhubků.
Pláže jsou plné. Pivo na plážích stojí kolem 4 leva.
Na severním pobřeží Bulharska je letos turistů více, než loni. Na jižním je naopak proti loňsku turistů méně.
Informace ze 6.9.2021
V Maďarsku povinnost nosit roušky už skončila. V Rumunsku, v Srbsku ani Bulharsku roušky běžně nevyžadují (s výjimkou úřadů a větších obchodů).
Na hranicích v Nickelsdorfu se sice tvoří kolony aut, ale Rakušáci nevyžadují ani pas, ani certifikát. Jen vizuálně kontrolují SPZky a auta pouštějí dál.
S onemocněním covidem-19 je to v Bulharsku podobné jako u nás. Hodně se o tom mluví, ale málokdo zná někoho nakaženého.
Informace z 1.11.2021
V Bulharsku kvůli covidu-19 přitvrdili. Do restaurací je nutné mít certifikát o očkování nebo test o bezinfekčnosti. Platí to i pro zahrádky a obsluhující personál to kontroluje.
Informace z 15.11.2021
Obchody s plochou nad 300 metrů čtverečních vyžadují PCR test o bezinfekčnosti, případně potvrzení o očkování. Bulhaři tomu říkají zelený certifikát, i když je ten papír bílý.
Informace ze 6.12.2021
Kvůli covidovým restrikcím nelétá žádný přímý spoj mezi Varnou a Prahou. Vypadá to, že do Vánoc se to nezlepší.
Nejkratší cesta je letět z Varny do Vídně a odtud autobusem do Prahy. Pohodlnější (ale časově náročnější a dražší) alternativou je jet z Vídně autobusem do Bratislavy a pak vlakem do Prahy.